Serdar ÇETİNKAYA

Home>>KADROMUZ>>Serdar ÇETİNKAYA
Serdar ÇETİNKAYA 2017-03-27T21:48:09+00:00

2011 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Tv ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yaşamı boyunca liderlik ettiği ve içerisinde yer aldığı birçok AB Gençlik projesi ve çeşitli organizasyonlardüzenledi ve profesyonel hayata ilk adımını Ankara’da bulunan “Penzehir Yapım” şirketinin gerçekleştirdiği proje ile attı. TRT1’de yayınlanan “Hayata Beş Kala” adlıTV dizisinde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı.

2011 yılından bu yana prodüksiyon sektöründe çalışmalarını sürdürmekte olan Çetinkaya’nın ilk filmi; öğrencilik yıllarında yaptığı, Batman’da yaşanan kadın intiharlarını konu alan “Araf” adlı kısa metraj belgesel filmdir. Yönetmen bu filmi ile 5.Kristal Klaket kısa film ve belgesel yarışmasında en iyi ikinci belgesel film ödülünü aldı. Yine aynı sene Ankara Barosu tarafından dördüncüsü düzenlenen “ötekileştirme” temalı kısa film yarışmasında en iyi film ödülünü aldı. Ayrıca birçok festival ve yarışmada seyirciyle buluşan film için, Batman Barosu tarafından özel gösterim yapılarak Batman halkına gösterim yapıldı. “Araf” adlı belgesel filminden sonra üç tane daha kısa metrajlı film (Seher – Asfa – Güdü) hazırlayan Serdar Çetinkaya2015 yazında günümüz kentli insanının mutsuzluğunu ele aldığı “Güdü” adlı bir kısa film çalışması yaptı.

Yürüttüğü bağımsız, sanatsal çalışmaların yanı sıra 2012 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı için BM Kooperatifler yılını tanıtmaya yönelik hazırlamış olduğu “Birlikten Kuvvet Doğar” adlı kamu spotu çalışmasıyla Bakanlık tarafından verilen Emek ödülüne layık görüldü.Üniversite eğitim sırasında mezunlar vakfı tarafından verilen emek ödüllerini de iki kez almış olan Çetinkaya, 2014 yılında TRT Türk kanalında yayınlanan “Şehrin Sesleri” adlı belgeselde 13 Bölüm görüntü yönetmenliği yaptı ve 2015 yılında TRT Haber kanalında 19 Bölüm yayınlanan “Dünyayı İnşa Edenler” ve 13 Bölüm yayınlanan “Yakın Koruma” otobiyografik belgesel programları ile 20 Bölüm TRT Okul kanalında yayınlanan “Cesaretin Var Mı?” adlı yarışma programında yönetmenlik yaptı.

Filmografi:
Araf – Belgesel – 28’ – 2010
Seher – Kurmaca – 9’ – 2010
Asfa – Kurmaca – 17’ – 2011
Geriye Kalan – Belgesel – 13’ – 2012
Asmalı Bahçe – Kurmaca – 30’ – 2013
Güdü – Kurmaca – 29’ – 2014
Acı – Kurmaca – 7’ – 2016